NEWSLETTER

  • We just released our 2017 Baseball Youth MAJORS Week-Long Experience dates! Click HERE!
  • Request An Invite to play in our Baseball Youth All-American Games this SUMMER!
  • Over 290,000 FANS follow us on Facebook! See what your missing! Search Baseball Youth!
  • MAKE A STATEMENT - Play in our Baseball Youth Future Games. Click HERE to learn more!
  • Our 2017 Baseball Youth NATIONAL CHAMPIONSHIPS at Grand Park is July 27-30, 2017! Click HERE! #BYNC
  • The final Baseball Youth's Elite 25 Rankings have been released! Click HERE to check 'em out! #Elite25
  • Does your team want to be profiled on BaseballYouth.com? E-mail us!
  • Subscribe to Baseball Youth, The Nation's Baseball Magazine for Kids
Home » News » Baseball Youth All-American Games – Winter Session

Baseball Youth All-American Games – Winter Session

all-american

Our Baseball Youth All-American Games takes place on December 19-21, 2016 at the new Seminole County Sports Complex in Sanford, Florida. The event features hundreds of players from 35 different states!

Check below for the official teams, rosters, and game schedule. Good luck to all that are participating!

Location: Seminole County Sports Complex in Sanford, Florida

Date: December 19-21, 2016

Game Schedule: Click here to see the schedule!

9U-10U Division

Team Navy

Benjamin Lopez Greenacres FL
Armani Cozza Mulberry FL
Rhyland Richards Navarre FL
Cody Breitling Blue Springs MO
Damon Cruz McHenry IL
DeAngelo Davila Greenacres FL
Bodhi Wigglesworth Fort Pierce FL
Harrison Maull Springfield PA
CJ AuBuchon Asheville NC
Josh Midanek Highland Park IL
Gavin Berrospe Houston TX
Will Devinney Longwood FL

 

Team Red

Robert Pagan Loxahatchee FL
Jack Harbaugh Morgantown KY
Jacob Sanchez Port Saint Lucie FL
Jacob Cerovac Daytona Beach FL
Cayden Kennedy Myrtle Beach SC
Devin Washington Boynton Beach FL
Andres Rodriguez West Palm Beach FL
Jake Alfano Westfield NJ
Anthony Alicea Lakewood NJ
Zak Cowley Poplar Bluff MO
Levi Leathers Axtell TX
Grady Messner Palm City FL

 

Team Gold

Kevin Orta Miami FL
Kason Kiser Lufkin TX
Luke Raflo Gainesville VA
Gannon Pharr Sterrett AL
Kade Bordman Menard TX
Jordon Strader Daytona Beach FL
Jayce Rollins San Antonio FL
Haiden Smith Lancaster OH
Sevion Campbell Murfreesboro TN
Owen Leever Tampa FL
Roy Underwood Jr Marlboro NY
Nolan Hartley Dade City FL

 

Team Graphite

Reece Milligan Beech Creek KY
Walker Fortune Canal Winchester OH
Alessandro Salomone Jersey City NJ
Kingston Kost Des Moines IA
Caleb Pierce Port Saint Lucie FL
Cameron Hall Fort Pierce FL
Rian Shapiro Congers NY
Dominick Gotauco Lakeland FL
Jonathan Reyes Revere MA
Damani Downs Miami FL
Yogi Colangelo Woodbridge VA
Santino Spidalieri Wellington FL

 

Team Lime

Drew Emrich Linthicum MD
Max McMullan Houston TX
Hunter Fryman Temple TX
JT Huether Fort Myers FL
Cray Fite Maysville KY
Payton Hoelscher Waco TX
Lucas Arcaute Miami FL
Anderson McLain McKinney TX
Moises Alcaide Port Orange FL
Jett Stier Port Saint Lucie FL
Kaleb Stockwell Saint Augustine FL
Nathan Hagan Lakeland FL

 

Team Sky Blue

Blaine Fauber Leesburg OH
Matthew Isshack Ozone Park NY
Ashton Bultron Aransas Pass TX
Yampiel Chavez West Palm Beach FL
Sebastian Piton Plainfield IL
Ayden Rice Rumsey KY
Declan Lewko Hawesville KY
Aaron Ives Westfield NJ
Chance Bedford Cleburne TX
Cade Carroll Woodway TX
Austin Lima Orlando FL
William Malcom Winter Garden FL

 

11U-12U Division

Team Navy

TJ Coyne North Bellmore NY
Carson Wright Forney TX
Nathaniel McCusker Fairchance PA
Dale Sutton APO AE
Matthew Sabale Chesapeake VA
Karsen Luther Conroe TX
Casey Pieper Highland Park IL
Reid Jones Highland Park IL
Alex Garcia Tremont IL
Ty Grover Spring Hill FL
Quinn Lenamon Spring Hill FL

 Lucas                           Roby                       McDonough                               GA

Team Red

Andrew Murphy Forest Hill MD
Nate DeLaGuardia Land O Lakes FL
Niklas Santiago College Point NY
Esai Jacinto Chicago IL
Talan Brown Granbury TX
TJ Ladd, Jr. Louisville KY
Matt Landau Camillus NY
Price Thurman Poplar Bluff MO
Warren Thurman Poplar Bluff MO
Javier Vela Corpus Christi TX
Nico Sarnowski Boca Raton FL
Cayden Plotkin Windermere FL

 

Team Gold

Brandon Dobson Dallas GA
John Riordan Port Saint Lucie FL
Jarrett Breuer Tonganoxie KS
Walker McCann Palestine TX
Kade Sanders La Grange KY
Talan Bell Oviedo FL
Christian James, Jr. Portsmouth VA
A.J. Poole McLean VA
Dawson Welch Springdale AR
Ryan Winsker Port Saint Lucie FL
Ethan Schmidt Port Saint Lucie FL

       Felix                              Ong                            Key West                          FL

Team Graphite

Bryson Loar Dunnellon FL
Robbie Shelton Hughesville MD
Dominique Watts Dallas TX
Hayden Krause Lanexa VA
Brady Stevenson Cove City NC
Jakson Tippit Gatesville TX
Jackson Larson Columbus OH
Noah Fodness Virginia Beach VA
Dylan Houk Liberty MO
Jacob Bennett Floyds Knobs IN
Harlan Will Fremont MI

   Nico                                       Zambole                  Westchester                IL

Team Lime

Sebastian Velasquez Valley Stream NY
Jayden Asencio Central Islip NY
Laramie Guidry Walker LA
Connor Davis St. Cloud FL
Michael Cureton Upper Marlboro MD
Ivan Niebla Perris CA
Dylan Key Geneva AL
KJ Noe Oceanside NY
Joshua Griggs Ormond Beach FL
Manny Hall Upper Marlboro MD
Cole Davis St. Cloud FL

 

Drew Denham Akron OH

 

Team Sky Blue

Grace Devinney Longwood FL
Gabriela Yulo Tucker GA
Julia Konigshofer Ontario Canada
Janelle Calvet Deerflield Beach FL
Chloe Aldrich Cypress TX
Madison Jennings Palm Beach FL
Savannah Strickland Tallahassee FL
Izabell Laroche Spring Hill FL
Alex Smith West Melbourne FL
Kaitlyn Maston Coral Springs FL

 

13U Division

Team Navy

Michael Damato Toms River NJ
Jovondre Ravare Pineville LA
Ryan Secilmis Floral Park NY
Logan Watts McCalla AL
Joshua McIver Royse City TX
Rielly Perez Dade City FL
Donald Blalock Waynoka OK
Gavin Henson Siloam Springs AR
Isaiah Witherspoon Hickory NC

 

Team Red

Seth Hoffman Marshall MO
Christian Herrera Miami FL
Brian Biedermann Doylestown PA
Ty Rommel Poplar Bluff MO
Yoel Tejeda Jr Weston FL
Jacob Brown Aurora MO
Michael O’Brien River Ridge LA
Jonnie Kaney Ormond Beach FL
Cole Stephenson Lindsay OK

 

Team Gold

Austin Overton Battleboro NC
Morgen Martinez Portland TX
Sage Bolarinwa Louisburg NC
Riley O’Connell Altamonte Springs FL
Jimmy Koza Dundee IL
Kaden Slater Dacoma OK
Jordan Douglas Saint Cloud FL
Zach Rutter Middletown MD
Joshua Zisa McDavid FL

 

Team Graphite

Inaki Hutchinson Rincon GA
Brayden Kelly North Port FL
Luca Piccinini Plano TX
Tank Yaghoubi Massapequa NY
Marcus Smith New York NY
Race Ruwwe Sullivan MO
Luke Preston Raceland KY
Jason Yarbrough Key West FL
Nakia Villarreal Andrews TX
Joshua Cone Bradenton FL

 

14U-15U Division

Team Navy

Matthew Dawson Punta Gorda FL
Nolan Barr Bainbridge GA
Austin Cook Laurel IN
Ruven Pino Fairview NJ
Rylee Denney Brodhead KY
Hunter Allen Springfield MO
Ross Krakower New York NY
Cason Loecken Gatesville TX
Cody Acosta Burlington NC
Cody Finke Georgetown KY

 

Team Red

KJ Rivera Davenport FL
John Bastiaans Virginia Beach VA
Nick Kucharski Almont MI
Samuel Marquez Malakoff TX
Orlando Pena Jersey City NJ
Peyton Kirgan Fort Worth TX
Blake Hutson Lufkin TX
Corey Binion Morehead KY
Austin Curtis Owensboro KY

 Noah                        Webb                    Sylva                     NC

Team Gold

David Parker Orlando FL
Matthew Dobuck Walkerton IN
Devin Nichols Orange Beach AL
Kevin Warunek Gainesville VA
Patrick Mckinney Helena AL
Lucas Hopson Southampton NY
Nathan Chino Hutto TX
Chris Corchado Manalapan NJ
David Cunningham Salem OH
Austin Lewis Sylva NC

 

Team Sky Blue

Jesse Trent Hortense GA
Brandon Underwood Salisbury MD
Ricky Colon Laredo TX
Cole Quintanilla Auburndale FL
Ethan Adkison Chipley FL
Ethan Oliver Plymouth IN
Blake Adams Branford FL
Armando Viera-Alvarez Caguas PR
Blake Kugelman Woodstock GA